SosyalKafa

DRUG BLVD: Yerli Bir Müzik Prodüktörünün Elinden Çıkan Güzel Bir iş!

Geçtiğimiz günlerde Zero İstanbul şöyle bir dosya yapmıştı. Bu dosyanın temel konusu, İstanbul’da şekillenen alternatif sahnenin prodüksiyon ve yapımcı kısmına yoğunlaşmaktı. Dosya özellikle son dönemde ortaya çıkan alternatif sahne gruplarının prodüksiyon aşamalarında neler olduğu, bağımsız prodüksiyon şirketleri tarafında neler olduğu, kimlerden oluştuğu belirtilmekteydi. Bu dosya benim için hem sevindirici hem de eksik nitelikler barındıran bir çalışma. Şöyle ki; alternatif sahne her geçen gün daha da yerleşik bir hal almakta, belki de hiç olmadığı kadar yaratıcı bir döneme girmekte. Dahası bu sahnedeki alternatif olarak adlandırılan işler, yavaş yavaş kalıcı bir hal almakta ve hatta ‘popüler’leşmekte dolayısıyla  şu aralar underground’un mainstream’e dönüşüne de tanıklık ediyoruz. (Önümüzdeki günlerde kimlikleşen bu sahne üzerine de birşeyler yazacağım.) Dolayısıyla alternatif sahne için zamanında elini taşın altına koyanlar, doğal bir sonuç olarak bu piyasada söz sahibi müzisyenler, prodüktörler haline geldiler bile.

Bu kadar laf salatasını şu sebeple yaptım. Zero İstanbul’un yaptığı dosyadan birkaç hafta Billboard’da şöyle bir habere denk geldim. Başlıktaki Turkish vurgusunu görünce, hemen alternatif sahneden kimler yer aldı acaba diye makaleyi okumaya koyuldum. Ama haberin içeriğine bakınca, bu zamana kadar hiç duymadığım ya da görmediğim bir isim olan Kubilay Yiğit‘e denk geldim. Blue Soho adlı bir label’ın kurucusu olan Yiğit, uzun zamandır bu piyasada işler yapıyor. Bu zamana kadar yaptığı işlerde ise genellikle yurt dışına yoğunlaşmış.

Alternatif sahne kendi alternatiflerini üretiyor mu?

Blue Soho geçtiğimiz günlerde de DRUG BLVD adlı bir compilation bir albümü piyasaya sürmüş. Billboard ve Vice gibi alanının en mainstream kanallarında yer alan bu albüme dair, alternatif sahnenin medya araçlarında (bloglardan bahsediyorum pek tabii) tek bir cümle dahi kurulmaması oldukça şaşırtıcı geldi bana. Dolayısıyla kendi kendime alternatif sahne kendi alternatiflerini üretmeye başladı mı diye de istemsiz olarak sordum. Cevabı henüz bulduğumu söyleyemem. Ancak alternatif sahnenin ‘alternatifleri’ kimlerden oluşuyor, belki buna da yoğunlaşmak gerek. Bir sonraki yazımın konusu da bu olacak gibime geliyor.

Kubilay’ın DRUG BLVD adlı çalışması aslına bakılırsa bir compilation albüm. Dünyanın farklı yerindeki müzisyenlerle iletişime geçen Kubilay, kafasındaki projesini anlatarak, onlarla ortak bir çalışmaya girmiş. Genellikle Dream Pop sound’u merkeze alan proje, LA beatmaker AstronauticaDepraved ve Circles gibi şarkılarıyla hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Avusturalyalı grup Mammals ya da son dönem dream pop’un  yetenekli isimlerinden Leo Kalyan gibi sanatçıları barındırıyor. Beni asıl şaşırtan hadise, bu şarkıların mastering aşamasındaki kişi. Bu albümün mastering’ini Radiohead, Guns’n Roses, David Bowie, Oasis ya da Prince gibi grup ya da sanatçılarla çalışan Barry Grint yapmış. Barry Grint gibi bir ismin bu projede yer alması beni oldukça şaşırttı. Dolayısıyla albümdeki müzisyenler oldukça önemli ve şaşalı kişilerden oluşuyor diyebilirim.

Albüm üzerine konuşacak olursak, özellikle Barry Grint mastering’ini yaptığı bu albüm, birkaç şarkı dışarısında belirli bir sound bütünlüğüne sahip. Bu açından bakıldığında, dünyanın farklı lokasyonlarından albüme katkı sağlayan müzisyenlerin üretimlerinden oluşan bu albüm, farklı müzikal niteliklere sahip olması beklenirken, şaşırtıcı bir şekilde oldukça bütünlüklü bir sound’a sahip. Yani müzikal mekansallık neredeyse yok denilebilir. Bu açıdan bakıldığında ise albümün global bir nitelikte olduğundan dem vurabilirim. Her ne kadar farklı müzisyenlerin işleri bir arada yer alsa da, albümü müzisyenlerden bağımsız dinlediğinizde albümü tek bir müzisyenin elinden çıkmış gibi de dinleyebilirsiniz. Dolayısıyla albümün yola çıkış mottosu olarak değerlendirebileceğimiz Dream Pop üst başlığı, tüm albüme oldukça iyi yedirilmiş. Bu bütünlüğün yanı sıra, Barry Grint’in varlığı da, albümü sound olarak oldukça bütünlüklü bir hale büründürmüş.

DRUG BLVD son dönemlerde dinlediğim en iyi compilation albümlerden biri. Bu işin Türkiye temelli bir Label üzerinden çıkmış olması ise bu albüme olan ilgimi daha da artırdı. Albümdeki favori 3 şarkımı şu şekilde sıralayabilirim;

1- Leo Kalyan – Night Vision
2- Astronautica – Reasons (Entering Drug Boulevard)
3- Mammals – Breathe (Telepopmısik Cover)

Anıl Sayan

2008'den bu yana müzik üzerine yazar. Müzik üzerine bir doktora tezi de yazar. 2011'den bu yana da Bilgi Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışır. Birbabaindie adlı blog'un kurucuları arasında yer almakla birlikte, 4:otuzüç adlı çevrimiçi müzik dergisinin kurucusudur.

Anıl Sayan

2008'den bu yana müzik üzerine yazar. Müzik üzerine bir doktora tezi de yazar. 2011'den bu yana da Bilgi Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışır. Birbabaindie adlı blog'un kurucuları arasında yer almakla birlikte, 4:otuzüç adlı çevrimiçi müzik dergisinin kurucusudur.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7.527 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım