SosyalKafa

Instagram Bildirimlerdeki Takip Sekmesini Kaldırdı

Instagram Bildirimlerdeki Takip Sekmesini Kaldırdı

Instagram amacı dışında kullanıldığını düşündüğü bildirimler bölümünde yer alan ve diğer kullanıcıların hareketlerini gösteren takip sekmesini kaldırdı.

Dünyanın en çok kullanılan soysal medya platformlarından biri olan Instagram geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği güncelleme ile uygulamasından bir özellik daha kaldırdı. Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirdiği güncelleme ile gönderilerdeki beğeni sayısını gizleyen şirket kullanıcıların sadece beğeni ve popülerlik için paylaşım yapmasının önüne geçmeyi amaçlayarak onların üzerindeki “beğeni stresini” kaldırmayı hedeflemişti. Sosyal medya platformu özellikle özgüven kaybı, dikkat çekme isteği gibi konuların genç kullanıcılar üzerinde bıraktığı etkilerden ötürü böyle bir adım atma kararı almıştı.Instagram takip sekmesinin amacına hizmet etmediğini düşünüyor

Son gelen güncelleme ile birlikte takip edilen kullanıcıların neler beğendiğini görmek için kullanılan “Takip” (Following) sekmesi Instagram’dan kaldırdı. Kullanıcıların birbirilerini takip etmek ve gözetlemek amacı ile kullandığı bu sekmenin kaldırılması ile birlikte artık kimin kimi takip ettiği, hangi gönderiyi beğendiği, nereye gittiği, ne yorum yazdığı görülemeyecek. Güncellemelerle birlikte sekmenin kullanıcılardan aşama aşama kaldırılacağı bildirildi.

Instagram’ın ürün yöneticisi Vishal Shah Buzzfeed’e yaptığı açıklamada kullanım amacına pek de hizmet etmeyen takip sekmesinin kaldırdıklarını belirtti. Uygulama içerisinde kalp ikonuna tıklanarak ulaşılan bölümde eskiden iki sekme bulunuyordu. Birinde kullanıcının hareketleri bulunurken diğerinde takip ettiği kişilerin hareketleri bulunuyordu.

Güncelleme kullanıcılar arasında tartışma yarattı

Yeni güncelleme kullanıcıları arasında da tartışma yarattı. Bir tarafta kendi aktivitelerinin başkaları tarafından takip edilmemesini savunanlar bulunurken takip sekmesinin kaldırılmasına kızanlar da azınlıkta değil. Şirket her ne kadar kullanıcıların gizliliğini önemseyerek böyle bir yeniliğe gittiğini bildirmiş olsa da uygulamayı başka insanların hareketlerini takip etmek, nerede, ne yaptığına bakmak için kullanan bazı kullanıcılar bu güncellemeden memnun kalmadı.

Instagram’da takip ettikleri kullanıcıların hareketlerini göremeyen birçok Instagram kullanıcısı hareketler kısmının neden görünmediğini merek ederek farklı sosyal medya platformlarında konuyu araştırırken bazı Reddit kullanıcıları sekmesinin Ağustos ayından bu yana kullanımdan kaldırılmış olduğunu söylüyor. Instagram konu üzerinde resmi bir açıklama yapmasa da, bazı Reddit kullanıcıları özelliğin Ağustos itibariyle hesaplarından kalktığını belirtti.

Gelen güncellemenin daha çok konuşulacağı kesin. Instagram keşfetme, yaratıcı olma ve ilham verme gibi amaçların dışında kullanıldığını söylediği takip sekmesi yerine “keşif” sekmesinin kullanılabileceğini söylüyor. Gizliliğe önem veren kullanıcılar bu önlemin diğer sosyal medya platformlarına da gelmesini istiyor.

Kaynak

Gizem Keskin

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7.583 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım