SosyalKafa

Booking.com Davası Sonuçlandı

Booking.com’un haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), booking.com şirketine diğer seyahat acentelerine karşı haksız rekabet gerçekleştirdiği iddiasıyla 4 yıl önce dava açmıştı ve faaliyetlerinin durdurulması için ihtiyati tedbir talebinde bulunmuştu.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, iki yıl önce “booking.com” şirketinin, Türkiye’deki faaliyetlerinin tedbiren durdurulmasına karar vermişti. “booking.com” sitesinin avukatları mahkeme kararına itiraz etmiş fakat mahkeme bu itirazı reddetmişti. “Booking.com” sitesinin avukatları ikinci kez itirazda bulunmuş ve mahkeme tarafından belirlenecek bir teminat karşılığında sitenin faaliyetlerine devam etmesini istemişti. Ancak mahkeme ikinci itirazı da reddetmişti.

Booking.com reklamları kaldırarak faaliyetine devam edebilecek.

Mahkemenin kararında “En düşük fiyatlar”, “Booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı veya kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir” vb. şekilde haksız rekabete yol açan reklamların siteden ve tüm online uygulamalardan kaldırılmasına karar verilmiştir. Ayrıca 500 bin lira teminatın yatırılması halinde daha önce verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılarak faaliyetlerine devam etmesine karar verilmiştir.

Kaynak

 

 

Bediz Saylam

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.244 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım