SosyalKafa

Sosyal Medya 2021’de Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor?

Sosyal Medya 2021’de Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor?

Sosyal medya milenyum başı itibariyle farklı şekillerde hayatımıza girmeye başlamıştı. 2021 yılı geldiğindeyse sosyal medya sadece hayatımızın değil işlerimizin de merkezinde yer almayı başarıyor. Günümüzde birçok şirkete ait web sitesi olsa da aktif kullanılmıyor. Ancak şirketlerin sosyal medya hesapları aktif olarak iletişime geçmek isteyen müşteriler tarafından kullanılıyor.

Yani sosyal medya günümüzde sadece resimlerimizi paylaştığımız, aktivasyona geçtiğimiz, boş zamanlarımızı geçirdiğimiz bir yerden öteyi geçmeyi başarmış diyebiliriz. Birçok işletmeye ait aktif İnstagram, Twitter ve Facebook hesabı bulunuyor. Buralardan şirketlerden bilgi alabiliyor, onlardan sipariş verebiliyorsunuz. Bu durum sadece büyük şirketler için değil aynı zamanda küçük çapta hizmet veren işletmeler içinde geçerli bir durumdur.

Sosyal medya hem hayatlarımızı hem de işlerimizi baştan dizayn etmeye başlıyor. Geçmişte bakkala salınan sepetler yerine İnstagram üzerinden bir mesaj atarak sipariş vermeniz mümkün oluyor. Antalya’da yaşayan birisi sosyal medya üzerinden direkt üreticiden Kastamonu’dan sarımsak alma hakkına sahip oluyor. Bu açıdan bakıldığında sağladığı çok sayıda avantajı olduğunu söylemek çok doğru bir yorum olacaktır.

Sosyal Medya’nın 2021 Yılında Sağlayacağı Avantajları

Sosyal medya doğru ve etkin kullanıldığı zaman çok sayıda avantaj sağlayan bir yer haline geldi. İnsanlar tamamen isteyerek açtıkları ve sosyalleştikleri bu alanlarda yeni arkadaşlar edinirken aynı zamanda büyük işlerin altına da imza atabiliyor. Çok hızlı bir şekilde popüler olmanız ve hayatınızda ki en önemli adımı burada atmanız mümkündür. Tasarladığınız ve satmayı düşündüğünüz bir ürünü öncelikle burada tanıtabilirsiniz.

Alacağınız dönüşlerin kalitesine göre o ürünü seri üretime geçebilir veya üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Yani pazar araştırması için ücretsiz olarak gerekli desteğin alınabileceği yerlerin başında geliyor. Bunun yanında insanların birebir iletişim kurabildikleri noktalardan birisidir. Belki hayatınız boyunca karşılaşma şansınız olmadığı Mark Zuckerberg ile Facebook üzerinden mesaj atarak görüşme fırsatını size sunuyor.

2021 yılında özellikle pandeminin etkisiyle insanların evde geçirdikleri zaman otomatik olarak arttı. Bu da beraberinde sosyal medyaya olan ilgiyi de arttırdı. Beraberinde alışveriş kanallarına olan talepte burada yükseldi. Hızlı, etkili ve doğru bir görüş kanalı olmasının herkes farkında. Ama bunu doğru kullanmanın nasıl olduğunu bilen çok sayıda insan bulunmuyor. Öncelikle 2021 yılında veya gelecekte bu alanın doğru şekilde kullanılmasını istiyorsanız sosyal medya kullanımına bakmanız gerekiyor.

Sosyal Medya’nın Hayatımızda ki Dezavantajları

Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman büyük avantajlara sahip olduğu gibi aynı zamanda dezavantajları olan yerlerden bir tanesidir. Bir kıraathaneye veya kumarhaneye benzetmek mümkündür. Bir çay içmek, içki içmek ve biraz eğlenmek için buralara mutlaka birçok kişi hayatında bir kez olsun girmiştir. Kumarhaneler içinde aynı durum söz konusudur.

Sosyal medya kanalları bunlara daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Tabi çok yanlış bir davranış olsa da bazı insanların aklının çelinerek bu oyunları oynamak için adımlar atıldığını görülmektedir. Bu hizmeti online olarak veren bahsegel giriş işlemini de buradan yapmak daha kolay olmaktadır. Ülkemizde bu konuda ciddi bir engel politikası yürütülüyor olsa da bir şekilde hizmet veriyorlar.

Sosyal medyanın dezavantajlarının başında insanları yanlış şekilde yönlendirmesi olacaktır. Olmamış bir durumu sanki yaşanıyormuş gibi aktaran bazı fenomenler özellikle genç kesimin yanlış etkilenmesine sebep oluyor. Bunun sonucunda toplumsal dünya içerisinde büyük zararların olmasına sebep oluyor. Sizlerin bu konuda öncelikle sosyal medyanın zararlarından kullanılacak olan adımları doğru şekilde atmanız olacaktır.

Sosyal medya hala gelişmekte olan bakir bir dünyadır. Kontrol mekanizması tam olarak gerçekleştiğini söylemek doğru olmayacaktır. Bu yapıda dezavantajlardan zarar görmemek için dikkatli hareket etmeli ve kurallara uymaya özen göstermelisiniz.

2021 Yılında Hayatımızda Sosyal Medya Nerede Olacaktır?

Sosyal medya her yıl biraz daha ileriye giderek daha büyük bir kitleyi etkilemeyi başarıyor. Hükümetler buradan düştüğünü açıklıyor, darbeler sosyal medya üzerinden engelleniyor. Arap baharı, gezi olayları, Trump seçimi gibi birçok etken sosyal medya kanalların üzerinden milyonlarca insanı etkilemeyi başardı.

Twitter, Youtube, Facebook ve İnstagram gibi milyonlarca üyesi olan siteler aynı zamanda çok ciddi veri kaynaklarına sahip oluyor. Bu bilgi sayesinde istedikleri kişiye istediği reklamı gösterme ve onu etkileme şansına sahip oluyor. 2021 yılında bu konuda daha ciddi çalışmalar yapılacağı tahmin ediliyor. Bu sayede spesifik olarak müşteri tabanlı olarak hareket etmek mümkün hale geliyor.

Lastik ihtiyacı olmayan birisine lastik reklamı göstermenin bir mantığı yoktur. Bunun içi arabası olan ve kışlık lastik olmak isteyen sosyal medya kullanıcısını belirlemek gerekiyor. Bu konuda siteler topladıkları veriler ışığında talep eden herkese doğru kitleye reklam verme imkanı sunuyor. Çevrimiçin pazarlama konusunda ki artışta sosyal medyanın yeri büyük bir etkiye sahiptir.

Sosyal Medya’yı Doğru Kullanmak Mümkün mü?

Sosyal medya sayesinde milyonlarca insanı oturduğunuz yerden ulaşmanız mümkündür. Hem kişisel olarak ünlenmek hem de ürünü satmak için bu yolu tercih etmeniz mümkün kılınıyor. Ama bunun için bu alanı doğru şekilde kullanmanız gerekiyor. Youtube video, Twitter, İnstagram resim ve Facebook paylaşımlarını o platforma özgü olarak yapmalısınız.

Video izleyicileri daha açık, net ve görsel bilgileri talep ediyor. Facebook özellikle yorum paylaşımı konusunda öne çıkıyor. Twitter daha sorgulayıcı bir kesime hitap ederken, İnstagram görsel paylaşımların ilgi noktası olduğu bir sosyal medya kanalı olarak biliniyor. Bunların doğru kullanılması için özel eğitimler sağlanıyor.

2021 yılında değil ayrıca gelecek yıllarda bu kanalın hayatımızda ki önemi giderek artacaktır. Buna ayak uydurmanız sizlerin açısından ciddi bir öneme sahip olacaktır. Onun için sosyal medya eğitimi almanız büyük önem taşımaktadır.

Ali Mert Gürbüz

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7.593 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım