SosyalKafa

Efe Kerem Sözeri’den: ” #Tekil11: Devlet Sansürüne Alternatif Çözümler”

#Tekil11: Devlet Sansürüne Alternatif Çözümler

Bianet by Efe Kerem Sözeri

55

İktidarın topyekün sansür politikasıyla amaçladığı şey, hangi haber kaynağının ‘uygun’, hangisinin ‘sakıncalı’ olduğunu tanımlamaktı belki. Fakat bu, alternatif medyayı herkese açan bir baskı oldu.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi, bu yıl 11.’si düzenlenen Teknoloji ve İletişim Günleri’nde (#tekil11) sansür meselesini ele aldı.

Dünyadaki gazetecilik bölümleri yeni medya teknolojilerine odaklanırken, uluslararası iletişim konferanslarında sosyal ağların haber üretimine ve okunmasına etkisi tartışılırken Türkiye’nin önde gelen iletişim fakültelerinden birinin sansür meselesine zaman ayırmak durumunda kalması oldukça düşündürücü. Fakat Türkiye’de siyasi sansürün geldiği noktada haber üretmek de, habere ulaşmak da o kadar güçleşti ki, hukukçular, gazeteciler ve bilişimciler bir araya gelip sansürle nasıl mücadele edilir onu anlatmak zorundalar.

Ben Türkiye’deki sansür hakkında yazan bir araştırmacı ve hükümet tarafından siyasi nedenlerde sansürlenen Jiyan’ın editörlerden biri olarak alternatif medyaya sansürün etkisini ve sansürle nasıl mücadele ettiğimizi anlattım; #tekil11’den öğrendiklerimi de sizinle paylaşmak isterim.

YAZININ DEVAMI BURADA

Müge Demirel

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Müge Demirel

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.250 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım