SosyalKafa

OHO 2016 Başvuruları İçin Son Bir Hafta

oho_510

Haberin Kürtçesi için tıklayın

IPS İletişim Vakfı/bianet genç gazeteci adaylarını meslek hayatına adım atmaya hazırlanırken bir ara durak olarak Okuldan Haber Odasına (OHO) programına başvurmaya çağırıyor.

Bu yıl 10. kez düzenlenen OHO, 17 Temmuz – 23 Temmuz 2016 günlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Program, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki iletişim fakülteleri gazetecilik, radyo ve televizyon bölümlerinin 3. sınıftan 4. sınıfa geçen öğrencilerine açık.

8 Haziran gününe kadar yapılabilecek başvuruları, IPS İletişim Vakfı jürisi her fakülteden bir kişi belirlenmek üzere değerlendirecek. Sonuçlar 15 Haziran’da açıklanıyor.

OHO günlerinde, yaygın medyanın farklı birimlerinden gazeteciler, iletişim akademisyenleri ve hak örgütleri temsilcileri genç gazetecilerle bir araya geliyor. Katılımcılar ayrıca, IPS İletişim Vakfı’nın “başka türlü bir habercilik nasıl olmalı” arayışı ve “hak odaklı habercilik” ilkesiyle günlük haber ürettiği www.bianet.org deneyimini paylaşma imkânı da bulacak.

Programda kapsamındaki atölyelerde gazeteci, akademisyen ve hak örgütü temsilcileri “Gazetecilik, Habercilik Anlayışı, Etik, Barış Gazeteciliği, Habercinin Özlük Hakları, Hakları, Hak Örgütleri, Sosyal Medya, Nefret Söylemi, Alternatif Haber Kaynakları, Yurttaş Haberciliği” gibi konularda sunumlar yapıyor.

Ayrıca, katılımcıları kadın, çocuk, LGBTİ ve insan hakları alanında çalışan kuruluşlar ve gazetecilik örgütleriyle buluşmalar; radyo, gazete ve televizyon haber merkezlerini ziyaretler ve tabii eğlence de bekliyor.

Program sonunda genç haberciler, deneyimli gazetecilerin katılımıyla uygulamalı programla haber üreterek online gazetelerini yapacak; program bitiminde sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.

Katılımcıların geliş-gidiş yol, konaklama ve yemek giderlerini İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) karşılıyor.

OHO 246 haberci adayını medyaya hazırladı

Okuldan Haber Odasına 2007 ve 2015 yılları arasında, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki iletişim fakültelerinden mezun 246 genç gazeteci adayını medyaya hazırladı.

Program kapsamında 132 gazeteci, akademisyen ve hak savunucusu genç gazeteci adaylarıyla buluştu. OHO programı çerçevesinde 49 gazete, radyo, televizyon ve hak örgütü ziyaret edildi. Bunlarla birlikte 2013 yılında ikinci basımı yapılan IPS İletişim Vakfı’nın 14. kitabı Gazeteciliğe Başlarken: Okuldan Haber Odasına programın bir diğer ürünü oldu. (EG/HK/BK)

* Programa başvuruda bulunmak için Başvuru Formu‘nuoho2016@bianet.org adresine gönderebilirsiniz.

Erkan Saka

Lecturer @Bilgi_PR; Blogger; Metalhead; BJK Fan; @SosyalKafa Coordinator; Bilgi PRCC Director

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Erkan Saka

Lecturer @Bilgi_PR; Blogger; Metalhead; BJK Fan; @SosyalKafa Coordinator; Bilgi PRCC Director

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7.502 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım