SosyalKafa

BrandZ: 2015’in En Değerli 100 Küresel Markası

 

b1480842f174e66116e5b1055359460b547a1d049d997092555ac25a120b2a4eYıllık en değerli 100 küresel markayı saptayan BrandZ raporu 2015 ve son on yıla yönelik gelişmeleri kapsıyor.

WPP adına her yıl en değerli 100 küresel markayı saptayan Millward Brown, 2015’in en değerlilerini açıkladı. Özellikle teknoloji, perakende, sigorta ve telekomünikasyon kategorilerindeki markaların değerlerinde artış olduğunu gösteren BrandZ sonuçları ülke, bölge ve marka bazında da başlıca eğilimlere dikkat çekiyor. Raporun onuncu yılı şerefine bu süre zarfında sektör ve markaların değerlerinde görülen bazı değişimler de sonuçlara dahil edilmiş.

En değerli küresel markalar arasına yeni giren yedi markanın altısı Asya Pasifik bölgesinden çıkmış. Aralarında Çinli teknoloji şirketi Huawei ve ilk kez yer almasına rağmen perakende kategorisinde Walmart, Amazon gibileri geride bırakarak birinci sıraya yerleşen Alibaba özellikle göze çarpıyor.

Teknoloji ve perakende kategorilerinin her biri %24’lük artışla diğer kategorileri değer sıralamasında geride bırakıyor. Perakendedeki değer büyümesinde en büyük payın da Alibaba’da olduğu görülüyor. Alibaba dışında bakıldığında tüm kategoride sadece %2’lik büyüme gözlemlenmiş.

Genel anlamda bakıldığında da Asya’nın 21 markasıyla listenin %17’sini oluşturarak marka değerinde büyüme kaydettiği görülürken Kuzey Amerika ise sıralamadaki markaların yarısını içererek egemenliğini muhafaza etmeye devam ediyor.

Marka değerinde düşüş yaşayan kategoriler arasında lüks tüketim (%6 oranda) ve küresel bankalar (%2 oranda) bulunuyor. Lüks tüketimdeki düşüşü Çin ekonomisinin yavaşlaması ve hediye alımında hükümetin getirdiği kısıtlamaların etkilediği belirtiliyor.

Dünyanın en değerli markası sıfatına %67’lik yükselişiyle Apple layık görülüyor. Google’ı bu yıl geride bırakarak birinci olan teknoloji devinin bu yükselişi özellikle iPhone 6’nın çıkışıyla açıklanıyor. Apple’ın marka değerinin on yıl içinde %1.446 oranlık bir yükseliş yakaladığı da not edilmiş. 2015’in en değerli ilk beş küresel markasını merak ediyorsanız; Apple’ı Google, Microsoft, IBM ve VISA takip ediyor.

2015’in en değerli küresel markaları arasında 12. sırada yer almasına rağmen değerinde en çok büyüme kaydeden Facebook oldu. %99 oranla önde gelen Facebook’u bu anlamda Apple (%67) ve Intel (%58) takip ediyor. Sıralamaya ilk kez 2011 yılında giren Facebook’un dört yıl içindeki kazandığı büyüme değeri de %272 oranında.

Yazının devamı için: tıklayın

Gizem Keskin

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.248 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım