SosyalKafa

Google’la Facebook’un fotoğrafta yapay zeka savaşları

Screen-Shot-2015-06-17-at-17.04.16-813x530

Teknoloji devlerinin video ve fotoğraf dünyasında birbirine karşı savaşları gün geçtikçe daha zorlu bir hale geliyor. Facebook’un Instagram’ı alması, yine Facebook’un video alanında YouTube ile savaşabilir hale gelmesi ve yakın zamanda Google’ınFotoğraflar uygulaması ile tüm fotoğraflarımıza göz dikmesi bu alanın ne kadar değerli olduğunu ve teknoloji devlerinin savaşmasının geldiği boyutu gösteriyordu. Son olarak Facebook Moments uygulamasını duyurarak bu savaşta farklı silahlarının olduğunu gösterdi.

Facebook tarafından geliştirilen Moments uygulaması basit gibi görünse de aslında gelecek vaadeden bir uygulama. Çoğu çevreler tarafından sadece fotoğraf paylaşım uygulaması gibi görünse de Facebook bu işe bayağı önem vermiş gibi görünüyor. Bu uygulama ile Facebook artık hayatımıza daha fazla girecek.

Uygulamanın çalışma şekli ise şöyle; telefonunuzla bir fotoğraf çekiyorsunuz ve Moment fotoğrafı tarayarak Facebook arkadaşlarınızı sizin için etiketliyor. Daha sonra siz de bu fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Yani siz hiçbir şey yapmadan fotoğraflarınız organize edilecek ve bu fotoğraflara erişiminiz de oldukça kolaylaşacak. Sadece sizin erişiminiz değil, arkadaşlarınızla fotoğraflarınızı paylaşmanız ve başkalarından fotoğraflar almanız da oldukça kolay hale gelecek.

Teknolojinin geldiği son noktada herkesin binlerce fotoğrafı olsa da bir çoğuna erişimi olmuyor ve hatta bazıların görmüyor bile. Artık farklı farklı platformlar yerine tek bir platform kullanılarak fotoğrafları derleyip çok daha temiz ve toplu bir halde fotoğraflarınıza erişebileceksiniz.

Uygulama Facebook’a bağlı Creative Labs tarafından oluşturulmuş fakat uygulamada kullanılan teknoloji Artificial Intelligence Research (Yapay Zeka) (FAIR) Lab tarafından oluşturulmuş. Moments uygulamasında kullanılan yapay zeka Google’ın da kullandığı gibi fotoğraf inceleme üzerine çok yoğun bir gelişme gösteriyor. Sahip olduğunuz, sonradan çektiğiniz tüm fotoğrafları siz hiçbir şey yapmadan tarıyor ve akıllı bir sistemde organize ediyor.

Facebook ayrıca FAIR’in fotoğrafı tarayarak bundan text açıklaması çıkarma teknolojisini kullanmaya başlayacağı da söylentiler arasında. Google’ın uzun zamandır çalıştığı ve henüz çok stabil olmasa da fotoğraf üzerindeki metinleri çözme konusunda başarılı bir uygulama olan Google Goggles uygulamasının değerinin de artacağını gösteriyor.

Uygulama hem Android hem de iOS cihazlar için yayında, indirip deneyebilirsiniz.

Google daha önce buna benzer Photos servisini tanıtmıştı. Bu uygulama da fotoğraftaki yüzleri tanıyarak etiketleme işlevini görüyor. Burdaki teknoloji ise anahtar kelimelerle arama yaparak istediğiniz fotoğrafa erişmeyi öngörüyor. Ayrıca sınırsız depolama alanı sağlayan Google bu uygulama ile fotoğraflarımıza verdiği önemi göstermişti.

Teknoloji dünyası devlerinin bu uygulamalara ağırlık vermesi, yakın zamanda bu alanda büyük gelişmelerin habercisi diyebiliriz.

Kaynak

Gizem Keskin

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.248 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım