SosyalKafa

Yayınlanan wikileaks sızıntılarında ki gizemli “Türk”

wikileaks_top_secret

 

4 Ekim 2006 tarihinde internet sitesi olarak kurulduğu günden bu yana birçok görüşmeyi deşifre edip devlet sırlarını ortaya çıkaran Wikileaks, yayınladığı 70 bin yeni belge ve dökümanlarla adından söz ettiriyor.

Önceki gün sitesinde yayınladığı Suudi Arabistan’ın resmi gizli devlet yazışmalarında Türkiye’ye ilişkin yeni bilgi ve detaylar ortaya çıkmış durumda. Yayınlanan sızıntılarda 2012 yılına ait bir belgede, İran, Tahran’daki Suudi Büyükelçiliği’nden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen ve nükleer müzakerelerle ilgili “Tahran’a kur yapan Amerikan mesajları”nın adı açıklanmayan bir Türk aracı tarafından taşındığı belgedelerde iddaa ediliyor.

Bunun yanı sıra dikkat çekici bir diğer unsur ise Terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin’in oğlu Abdullah bin Ladin ABD’den babasına dair bir ölüm belgesi istemiş, Riyad’da Amerikan Konsolosluğu’nda görevli Glen Keiser ise bu isteğe karşılık askeri operasyon sonucu öldürülenlere dair ölüm belgesinin verilmediğini belirtilmiş. Bunun sonucunda Amerikan mahkemeleri bin Ladin’in ölümünü doğrulayan kayıtları göndermiş olması yayınanlanan belgede dikkat çekici detaylardan bazıları.

Bir diğer belgede  ise Suudi’lerin, Tahran elçiliği internet ve Facebook ile Twitter gibi sosyal medya kanallarıyla İran’ın toplumsal sorunlarının ortaya konmasını öneriyor.

Yayınlanan belgelerin bazılarında dikkat çeken ayrıntılar :

Vatikan’ı Suriye’de terörist ‘ılımlı muhalifleri’ desteklemeleri için iknaya çalıştığı

S.Arabistan Hüsnü Mübarek için 10 milyar dolar ödemeye hazır olduğu

Ölen S.Arabistan Kralı Abdullah’ın, 90 değil 99 yaşında olduğu ve aşırı Viagra kullandığı

Katar 2012 de Yemen seçimlerinde kaos olması için 250 milyon dolar ödediği

Link : https://wikileaks.org/saudi-cables/

Kaan Alper

https://www.instagram.com/knalper/
https://www.facebook.com/kaan.alper.560
https://twitter.com/kalperka

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.248 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım