SosyalKafa

Beyninizin her 31 saniyede 1 Facebook’a girmek istediğini biliyor muydunuz?

manset-940x470

 

Elimizdeki işi bitirmemiz gerektiğini bilmemize rağmen neden o işi bırakıp başka bir işe başlarız? Neden yapılacaklar listemizin dışına çıkarız? Bunu bazen başka bir iş için değil de Facebook için yaptığımızı söylersek, şaşırmazsınız sanırım.

Bu konu, yeni çağın ofis yaşantısının bir gizemi olarak duruyor bilim insanlarının önünde. Bir insanın bir işe tekrardan konsantre olma süresi ortalama 15 dakika sürerken, beynimizin 31 saniyede 1 Facebook’a girme isteğini nasıl durdurabiliriz?

brainbulb

Son yıllarda bilim insanları neden aynı anda birkaç işi yapabildiğimiz üzerinde çalışmalara başladılar. Bir üniversitenin bilgisayar odasında yapılan bir araştırma sonucu öğrencilerin çalışma düzeni ile alakalı elde edilen sonuçlar ilgi çekiciydi. Daha önceki araştırmalar öğrencilerin normalde birşey üzerinde çalışırken ortalama 5 dakika konsantreli bir şekilde çalıştığını belirtirken, son yapılan bu araştırma bu sürenin 31 saniye gibi çok kısa bir süre olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki görsel gereken öğrencilerin dikkatinin nasıl dağıldığını gösteriyor. Mavi renk, okul ile alakalı ödevlerini gösterirken; kırmızı, Facebook vb sosyal ağları gösteriyor. Size de tanıdık geldi mi?

Screen-Shot-2015-06-08-at-09.35.45-520x163

Bu bilgiye baktıktan sonra öğrencilerin çalışmak istemediklerini söyleyemeyiz ama Facebook’a karşı direnç gösteremediklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bakmaman gerektiğini bilmene rağmen beynin her 31 saniyede 1 Facebook’u kontrol etmek istiyor. Bu noktada cevap verilmesi gereken temel soru şu: Beyninin bunu istemesini durduramaz mısın?

Yapılacaklar listenizi zamanında ve konsantrasyonunuzun dağılmayacağı şekilde bitirmenizi sağlayacak bazı bilimsel içgörüden bahsedelim.

Tembelliğinizi öldürün

İnsanların çoğunluğu bir iş üzerinde çalışırken başka bir işe geçiş yapmayı tercih etmez. Bu genelde insanın tembelliğinden kaynaklanmaktadır. Üzerinde çalıştığınız bir işten sıkıldıysanız bunun çaresi 31 saniyede 1 işi bırakıp sosyal ağlarda zaman kaybetmek değildir. Yapmanız gereken baka işleriniz vardır. Sıkıldığınız zaman başka bir işe odaklanmanız daha kolay ve ilgi çekici olur. Kendin için zor olacak ama içindeki uyuşukluğu öldür ve Facebook’ta takılmamak için biraz çoklu-görev bilinci edin.

Facebook_featured-520x260

İşe zor olandan başlayın

Uzun soluklu ve zor olan işlerden başlamanız tavsiye edilir. Uzun soluklu ve zor olan işler hem yaratıcı olmanızı gerektiren işer iken hem de kırılgan bir yapıya sahiptirler. O tarz işlerde dikkati dağıtmamak önemlidir. Büyük işler üzerinde dikkatli bir şekilde çalıştıktan sonra dikkatin dağılması bütün işlerin karışması anlamına gelebiliyor. Bitirmek üzere olduğunuz bir evin çökmesi gibi düşünün.

İşlerinizi bu anlamda kolaylaştırmak için küçük küçük notlar tutabilirsiniz.

Bitirmek zorunda olduğunuz işler için heyecan içinde olun

Bilim insanları bir iş üzerinde çalıştığınız sürece, heyecan içerisinde olursanız bu heyecan sizin üzerinizdeki uyuşukluğu da atmanıza yardımcı olur diyorlar. Çalıştığınız işin içinden sizleri heyecanlandıran bir parça bulup işinize bağlanabilirsiniz. Böylece her şeye sizin için daha kolay olmuş olacak.

Öncelikleriniz hakkında bilinçli olun, hareket edin

Araştırmalar bir iş ile ilgili mantıklı bir program ayarlandıktan sonra bilinçli bir planlama ile çok rahat sonunun getirilebileceğini gösteriyor. Arabaların geçmediği bir yolda bile insanların telefonlarından mesaj atmak yerine yolu kontrol ederek geçmeleri gerektiği günümüzde maalesef bilinçdışı hareketlerden dolayı çok kayıp yaşanmaktadır.

Bir işi önümüzdeki Cuma bitireceğim dediğiniz zaman ve kendinize söz verdiğiniz zaman beyniniz kendini o işi bitirmeye yönelik hareket edecektir. Sosyal ağlarda zaman kaybetmek yerine kendinizi önceliğiniz olan işe vereceksiniz.

Telefonunuzda bulunan ve dikkat dağıtıcı olan uygulamaları kaldırın

Hem görsel anlamda hemde işitsel anlamda dikkatinizin dağılmasına sebep olan uygulamaları telefonunuzdan kaldırarak konsantrasyon probleminizi büyük oranda halletmiş olursunuz.

facebook-520x276

Sosyal medya uygulamalarınızın bildirimler için ayrıca sizi uyarmasına olanak vermeyin. 2015 yılında her yetişkin gencin en az 4-5 sosyal medya uygulaması kullandığı düşünülürse ne kadar dikkat dağıtıcı ve zaman kaybına yol açıcı olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Kaynak

Gizem Keskin

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.248 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım