SosyalKafa

Kameranızla Anında Google Translate Hizmeti Artık 27 Dilde

ad5c7863e4216c0e01ea2d381540311c0e9c667e79b23e93b7360b22c63069bd

Google’ın Word Lens ve yapay sinir ağ tabanlı kamera üzerinden gerçek zamanlı çeviri hizmeti artık 27 dil destekliyor.

Google’ın yapay sinir ağlarını sadece Deep Dream algoritmasından ibaret tutmadığını gösteren bir gelişmeden bahsedeceğiz. Arada beş yıl öncesine de giderek.

Beş yıl önce Aygül merak ettiğiniz yabancı bir kelimeyi anında görüntüsü üzerinden çeviren Word Lens’ten bahsetmiş. Cep telefonunuzun kamerasını merak ettiğiniz kelimenin üstüne tuttuğunuzda kelimeyi anında çeviren teknolojiyi geçen yıl Google satın almıştı. Böylelikle teknoloji Google Translate’in yedi dilde geçerli olan etkileyici bir özelliği olarak varlığını sürdürüyordu.

Google, kamera üzerinden gerçek zamanlı çeviri özelliğini şimdi yapay sinir ağlarıyla iyice güçlendirdi. Özellik artık Türkçe de dahil olmak üzere toplam 27 dilde geçerli. Özelliğin internetsiz de çalışması ayrıca fayda sağlayacak gibi.

Yapay zekayla kapasitesini geliştiren özellik kapsamında sadece Tayca ve Hintçe tek yönlü çevrilebiliyor, diğer bir deyişle İngilizceyle iki yönlü şekilde çevrilemiyor.

Yeni eklenen dilleri kullanmak isterseniz Google Translate Android ve iOS uygulamasında istediğiniz dillere ait 2 megabyte’lık modülleri yüklemeniz yeterli.

 

Kaynak

Gizem Keskin

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.248 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım