SosyalKafa

Okuyucular #BirGüneSahipÇık Dedi

BirGün Gazetesi 31 Ocak 2016’da yaptığı çağrı ile okuyucularından destek istedi. Ekonomik ve siyasi baskılar nedeniyle sıkıntı içerisinde olan gazete, başlattığı kampanya ile okurlarından gazeteye abone olmalarını istedi.

birgun-e-uye-ol-destek-ol-109610-5

Çağrı üzerine Twitter’da gazetenin okuyucuları #BirGüneSahipÇık etiketi ile paylaşımlar yapmaya ve gazeteye destek olmaya başladı.

Çağrının tam metni:

“Çağrımızdır
Ülkedeki baskıcı-zorba rejim varlığını sürdürebilmek için basını tamamen susturmak, sindirmek istiyor. Fiilen ve hukuksuzluklarla tüm erkleri kontrolüne almış olan kişi, bu faşist yönetimin anayasal mevzuatını da yapmak istiyor. Bu yolda önünde hiçbir aykırı ses istemiyor. Üzerimize bu yüzden çok daha güçlü bir şekilde gelmeye çalışıyor.

BirGün çalışanları olarak bu zorbalığı her geçen gün üzerimizde daha fazla hissediyoruz. Mesleğimize olan bağlılığımızla ve halkımıza olan sevgimizle tüm zorluklara direnmeye çalışıyoruz. Ancak nefes almakta zorlandığımız anlar artıyor.

Çalışanlarımıza, yöneticilerimize yönelik hapis vb… cezalar gündemimiz bile değil artık… Kendi can güvenliğimizden dahi geçtik. İktidar da bunun çok iyi farkında. Bilinci, cesareti olan insanları hapisle, tehditle korkutamayacağını anladı. Bu yüzden de ekonomik anlamda BirGün’ün yaşamasının önüne geçecek hamleler yapılıyor. Yandaş basına ilan veren şirketler ihya edilirken bizim gibi AKP-Erdoğan yanlısı olmayan gazetelere reklam verenler fişleniyor, tehdit ediliyor. Kamu ilanlarını tüm gazetelere eşit şekilde dağıtmakla sorumlu olan kurum, keyfi bir şekilde BirGün’ün alacaklarını yok ediyor. En ufak gelirlerimize bile haciz konuyor. Ayda en az iki kez malum şahıs ve şürekâsı tarafından sudan sebeplerle 100 bin liranın üzerinde tazminat davaları açılıyor ve hepsi otomatik olarak onların lehine sonuçlanıyor. Daha önceleri kazandığımız hiçbir davayı artık kazanmamız mümkün olmuyor. AİHM kararları yok sayılıyor. Kağıt tekellerinin fahiş fiyatları, dağıtım komisyonları vb… konulara ise sıra gelemiyor.

İşte böyle böyle aşağıdan-yukarıdan sıkıştırılan bir muhalif basın dünyası… Şimdi soruyoruz bu kurumlar yaşamazsa utanç verici fikirler yayan fetvacıların haberini kim verecek? Yeşil Kart taşıyan IŞİD’lilerin haberini kim nereye yazacak? Tecavüze uğrayan kadının ‘orada ne işi olduğu’na dair imalı haberler veren kağıt ya da dijital çukurlardan başka geriye ne kalacak? Halk ‘artık yeter’ dediğinde penguenleri değil de o direnişin güzelliğini manşetten kim verecek?

Direnen gazeteciler bu ülkenin alnının akıdır… Eğilmemişler, bükülmemişlerdir. Tek istedikleri ise desteğinizi, dayanışmanızı görmektir. Bu konuda biz patronsuz gazetenin çalışanları olarak üzerimize düşeni yapacağız. Kâğıt gazetenin modası geçtiyse ona değer katacağız. İnternette zaten gördüğünüz haberleri giren değil fikre, analize ağırlık veren bir gazete olacağız. Dijital alanımızı da değiştirip yepyeni çağa uygun, sizlerin de katılımına açık bir platform kuracağız. Anlık haberleri oradan çok daha hızlı vereceğiz.

Bunları yaparken tek isteğimiz sizlerin omuzlarında büyümek. İşçisine yavuz, iktidara yunus patronların gelmeyen reklamları ile ya da devletin hacizleriyle, kesintileriyle uğraşmak istemiyoruz artık. Tüm gücümüzü halktan almak istiyoruz.

Bir üye-destekçi kampanyası başlatıyoruz. Binlerce okurumuzun, sevenimizin desteği ile sabit bir gelire kavuşup bu zor dönemi aşmak istiyoruz. Karşılığında da e-gazete üyeliği, kitap dergi hediyeleri, festival biletleri veriyoruz. Bu ülkede BirGün’ün yaşamasını, büyümesini isteyecek on binlerin, yüzbinlerin olduğunu biliyoruz. Mahkeme salonlarında başımız dik duruyorsak da bu güvenle duruyoruz.

Biz gazeteciyiz, muhalif olanlarsa onlar… Ağaca muhalif onlar, kuşa muhalif, emeğe muhalif, barışa, sevgiye, kadına, hayatın kendisine muhalif… Biz muhalif görünüyorsak da onların karşı olduğu şeylere sahip çıktığımız içindir. Siz de bizlere sahip çıkın.

BirGün”

okurlari-birgune-sahip-cikti-64019

#BirGüneSahipÇık Desteği

Zeynep Altıok Akatlı: BirGün bizim gazetemiz, halkın gazetesi… BirGün’ün bize çağrısı var, omuz verelim.

Kani Beko: Birgün değil her gün dayanışma

Zeynep Özatalay: Havuz medyasına karşı bağımsız gazeteciliğe destek zamanı. BirGun Gazetesi’nin okurlarına çağrısı var

İlerici Kadınlar Derneği: Sizin nefesiniz, bizim nefesimizdir…

Serkan Fidan: BirGün alın, aldırın, okuyun, okutun… BirGün demek biz demek…

Elif Ilgaz: Susturulmaya çalışılan muhalif medyaya #OmuzVer . BirGün Gazetesi desteğimizi bekliyor…

Barış Atay: Bu günlerde hala özgürce yazan bütün gazetelere ve gazetecilere ihtiyacımız var…

Onur Kılıç: Gerçeklerin yazılmasına ihtiyacımız var. Gazeteye ihtiyacımız var. BirGün’e ihtiyacımız var. Dayanışma, hemen

Erdal Güney: BirGün Gazetesi çağrısı, kulak vermeli …

Türkiye Gazeteciler Sendikası: Örgütlü olduğumuz ve 2014’te TİS imzaladığımız BirGün Gazetesi gerçekleri yazmaya devam edebilmek için destek beklyor

Sevinç Eratalay: Susturulmaya çalışılan muhalif medyaya #OmuzVer #BirGün Gazetesi desteğimizi bekliyor.

Yeşil Hareket : Çevre haberlerine yer veren ve hatta Yeşil Birgün adlı bir sayfası da bulunan BirGün Gazetesi ‘nden çağrı var.

Hüsnü Arkan: BirGün Gazetesine sahip çıkalım arkadaşlar…

Mehveş Evin: Bu çağrı herkes için çok önemli! BirGün Gazetesi ile dayanışın, gazetecilerin özgür haber yapabilmesine destek olun

Tur Yıldız Biçer: Kuvvetli bir muhalefet için ne gerekir; bana sorarsanız farkındalık. BirGün Gazetesi’ne destek ver

Ali Kenanoğlu: BirGün candır

Murat Sabuncu: Mesleğin yüz akı onlarca gazetecinin çalıştığı Birgün ile dayanışma zamanı…

Fatih Yaşlı: Gazetemizin, BirGün Gazetesi’nin çağrısıdır, ses verelim!

 

IMG_6409

Zaman Gazetesi’nin hem zaman.com.tr ‘de hem de Twitter hesabında BirGün’ün çağrısını haber yapması bazı kesimlerden tepki almasına sebep oldu.

 

 

Ceren Ataş

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.248 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım