SosyalKafa

Sosyal Medya’da Ali İsmail Korkmaz’a Hakaret Edene Hapis Cezası

Radikal Gazetesi’nden İsmail Saymaz’ın haberine göre  Eskişehir’deki Gezi Parkı gösterileri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’a hakaret eden Enes Yavuzyiğit, “hakaret ve suçluyu övme” suçlarından mahkûm oldu. Hatay 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 3 bin 600 TL para ve 6 ay hapse mahkum ettiği Yavuzyiğit’e verdiği cezayı beş yıl erteledi.

490-254

Korkmaz Ailesinin avukatları Twitter ve Facebook üzerinden işlenen suçlarda ABD kimlik bilgilerini vermemesine karşılık, sanığın fotoğrafını yaşadığı şehirdeki emniyet müdürlüğüne göndererek, mesajların Yavuzyiğit’e ait olduğunu ispatladı.

Hatay 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ile avukatları Ayhan Erdoğan ve  Vakur Kulat katıldı. Sanığın hesapların kendisine ait olduğunu kabul ettiğini belirten avukatlar, ABD’nin sosyal medya hesaplarının sahiplerini vermediğini hatırlatarak, mahkemenin Twitter ve Facebook hesapları ile ilgili araştırma yapma kararından dönmesini istedi. Mahkeme de, Adalet Bakanlığı’nın ABD’de hakaretin suç olmadığı yönünde internet sitesindeki bilgilendirmesine vurgu yaparak bu talebi kabul etti.

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, “Kimsenin durduk yere ceza almasını istemeyiz. Ama sanığın eylemi suç boyutunu da aşmış, toplumsal yaşamımız açısından birlikte yaşamamıza sirayet eder boyuta ulaşmıştır. Sosyal medyanın bu tür toplumsal barışı zedeleyici eylemlere alet edilmesini önlemek için cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme hakimi M. Zeki Temel, sanığa “kişinin hatırasına hakaret” suçundan 3 bin 600 TL para, “suçu ve suçluyu övme” suçundan ise 6 ay hapis cezası verildiğini açıkladı. Temel, sanığa “iyi hal indirimi” yapmazken, cezaları, 5 yıllığına hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında erteledi.

Ne Yazmıştı?

“Ali ismail korkmaz adamı böyle s… gebertirler. cehennemde yan o.. c…. bu vatana devlet malına maddi manevi nokta kadar zarar verenin canını almak polisin kutsal görevidir. geziciler ölmeli. P.. ismail gibi. geziciler ve geziyi destekleyenler. siz eziksiniz. kişiliği karakteri bozuk insanlarsınız. Adamlıktan nasibini almamış g… p…siniz. vatan hainleri kesinlikle ali ismail korkmaz p… gibi dövülerek öldürülmeli.”

Ceren Ataş

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.245 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım