SosyalKafa

Bugün saat 17’ye kadar sürecek: Dijital Oyun Tasarımı Çizgi Roman Paneli

Her geçen gün gelişen ve değişen çizgi roman dünyası, bugün Hollywood sinemasının da desteği ile daha önce görmediği bir noktaya geldi. Hem çizgi roman üretimi büyük oranda arttı, hem de daha evvelden sadece çizgi film olarak deneyim ettiğimiz seriler, birbiri ardına beyaz perdede kendisine yer edindi. Bu büyüme sadece Amerika’da değil, tüm dünyada önemli bir etki yarattı ve yaratmaya da devam ediyor. Bir dönemin alt kültür olarak saydığı çizgi romanlar, bugün popüler kültürün bir anlamda vazgeçilmezi haline geldiler.

Bu gelişim ülkemizde de büyük yankı buldu. Özellikle 2010 yılından beri birçok farklı çizgi roman ve manga Türkçeye çevriliyor. Sadece çeviri değil, aynı zamanda orijinalliğinden de ödün vermeyen çizgi roman ve mangalar, bugün ülkemizde altın çağını yaşıyor.

İşte bu gelişmeleri daha yakından anlamak ve yorumlamak için Bilgi Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü olarak 5 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek bir Çizgi Roman Paneli düzenliyoruz. Bu Panel esnasında hem dünyada, hem de ülkemizde çizgi romanın geldiği nokta hakkında konuşacak, tartışacağız. Konuya ilgi duyan herkesi etkinliğimize bekleriz.

Etkinlik programımız şu şekildedir;

Konuşmacı: Berk Uralcan “The Landscape of Comics”
Başlangıç ve Bitiş Saati: 10:00 -12:00

13:00 – 17:00 arasındaysa toplamda beş katılımcının yer alacağı, “Türkiye’de Çizgi Roman” başlıklı “Çizgi Roman Paneli” gerçekleştirilecektir.

Her iki etkinlikte Santralistanbul Kampüsü E1-101A’da olacaktır.

Katılımcılarımız ise şu şeklide sıralanmaktadır;

Alişan Cengiz: Gerekli Şeyler Genel Yayın Yönetmeni
Berk Uralcan: AltEvren İnternet Sitesi Kurucusu.
Burç Üner: Paralel Evren Çizgi Roman Mağaza Sahibi.
Cenk Könül: Okubi Proje Yöneticisi.
İlke Keskin: Marmara Çizgi Genel Yayın Yönetmeni

Erkan Saka

Lecturer @Bilgi_PR; Blogger; Metalhead; BJK Fan; @SosyalKafa Coordinator; Bilgi PRCC Director