SosyalKafa

NewsLabTurkey, Ocak 2020’de başlayacak akademi programı için öğrencilerini arıyor.

NewsLabTurkey, Ocak 2020’de başlayacak akademi programı için öğrencilerini arıyor.

Akademi, 20 mezun, serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazetecinin yeteneklerini artırarak haber endüstrisinin gelecekteki liderleri olmalarını amaçlıyor. Uluslararası standartta medya becerilerinden yarar sağlayacak ve kendi haber projesini kurmak için yardıma ihtiyaç duyan istekli ve kararlı katılımcılar arıyoruz.

Geliştirdiğimiz eğitim programı yalnızca gazetecilik becerileri, trendleri yahut gazetecilik etiğini değil; gazeteciliğin değişen günümüz koşullarında işlevsel olabilecek iş modelleri ile girişimcilik konularını da içeriyor ve ileride de sürdürülebilir pratikleri katılımcılarına benimsetmeyi amaçlıyor. Ocak ayının sonundan başlayarak bahar döneminde 8 hafta boyunca İstanbul’da fazlasıyla donanımlı eğitmenler ve gazetecilerle dengeli bir program sunmayı hedefliyoruz.

Hangi dersler var?
Eğitim üç ana temayı kapsayacak: içerik üretimi, iş modelleri, hukuk ve etik. Bu kapsamda verilecek derslerin listesi ise şöyle:
İçerik Üretimi: Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği, Podcast ve radyo yapımcılığı, Haber yazımı, TV ve Radyo için sunuculuk, WordPress ve web tasarım geliştirme, Uygulama pazarına ve sohbet botlarına giriş, Dijital güvenlik, E-bülten üretimi, Profesyonel video düzenleme, Fotoğraf.
İş ve Gelir Modelleri: Haber odası ve STK kurmak: Bir Giriş, Haber medyası için iş modelleri, Kitle oluşturma ve kitle fonlaması, Arama motoru optimizasyonu ve içerik yönetimi, Platformlar ve web siteleri için dijital reklam, Haber formatları için yeni fikirler.
Hukuk ve etik: Gazetecilik ve hukuk, Haber medyasında kutuplaşma ve nefret diliyle savaşmak, Sosyal ağlarda yalan haberle savaşmak.
Katılımcılara uzman desteği
Her bir öğrenci sunmuş olduğu proje fikri hakkında uzman olan bir danışman ile çalışarak projesinin gerekliliklerini yerine getirebilmesi için uzman desteği alacak.
Kabul edilen projelere, başarıya ulaşmalarını desteklemek ve üretim süreçlerinde harcanan temel masraflar konusunda yardımcı olmak için ödenekler verilecek. Ödenek 7.000 TL civarında olacak fakat her bir proje için ihtiyaçlara göre belirlenecek. Ödenek taksitler hâlinde verilecek ve teklif edilen bütçeye göre değişiklik gösterebilecek. Eğer aynı proje üzerinde çalışan birden fazla katılımcı kabul alırsa, katılımcı sayısına göre bütçenin miktarı da artacak.
Çağrımız kimlere yönelik?
  • Serbest çalışanlar, mezunlar ve kariyerinin başındaki gazeteciler, ve yahut gazetecilikle iş ya da ticaret kolu olarak ilgilenenler
  • Gazetecilik ve haber üzerine deneyimi olanlar (üniversitede gazetecilik eğitimi almış olmak zorunlu değil)
  • Harika bir haber projesi ya da bir haber ürünü fikri olanlar
  • İngilizce bilmek bir artı, fakat zorunlu değil
  • Ocak ayının sonundan başlayarak 8 hafta sonu boyunca eğitimlere katılabilme gerekliliği (Eğitimler İstanbul’da gerçekleştirilecektir)
Nasıl başvuruluyor?Buradan indirebileceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurarak CV’nizle birlikte akademi@newslabturkey.org adresine 20 Ekim 23:59 tarihine kadar gönderin. Başvurular jüri tarafından değerlendirilecek. Başvuru sahiplerinden bazıları ile Skype görüşmesi yapılmak üzere iletişime geçilebilir. Değerlendirme sonucu başarılı olan adaylarla 11 Aralık 2019 ta

Erkan Saka

Academic; Blogger; Metalhead; BJK Fan; @SosyalKafa Coordinator

Erkan Saka

Academic; Blogger; Metalhead; BJK Fan; @SosyalKafa Coordinator

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.244 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım