SosyalKafa

2021’deki Ana E-Spor Trendleri

2021’de ki Ana E-Spor Trendleri

E-spor gün geçtikçe popüler olmaya devam ediyor. Pandeminin de etkisi ile insanların evde zaman geçirdiği bu yıllarda bu oyunlara olan ilgi giderek artıyor. Dünyanın en büyük spor dalı olan futbol takımları dahi gelecek nesillerin bu sporlara ilgi duymayacağını düşünerek e-spor ekipleri kuruyorlar. Yüzlerce farklı online oyun olması bu sektörün çok geniş ve bir o kadar ilgi çekici olmasına olanak sağlıyor.

Ülkemizde ki Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi kulüpler kurmuş oldukları e-spor takımları ile aslında bu sektörden çok uzak kalmadıklarını gösteriyorlar. Tabi çok hızlı değişen bir alan olmasından dolayı bu sektörü yakından takip etmeyen birisi çok kısa bir sürede buranın yabancısı olabiliyor.

Her yıl oyunlara gelen güncellemeler ve yamalarında etkisi ile oyunlara olan ilginin yakın tutulması sağlanıyor. Türkiye’de oynanan e-spor oyunları arasında League of Legends, CS:Go, Fortnite, PUBG, Dota 2, ZULA, Wolfteam, FİFA, Rocket League, Teamfight Tactics, Valorant gibi oyunlar bulunuyor. Birçok spor kulübünün ve özel yatırımın bu oyunlarda ki takımları olması seyirci sayısının da giderek artıyor olması burada ki trendleri çok önemli kılıyor.

  • Mobil E-Spora İlginin Artması Bekleniyor

Birçok firma ve spor kulübü bu oyunları yakından takip ediyor. Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarının tamamında farklı oyunların popüler olduğu görülüyor. Bu oyunlar bilgisayar, oyun konsolu ve mobil üzerinden oynanabiliyor. Örneğin ülkemizde çok popüler olan PUBG oyunu aslında bir mobil oyun olarak hayatımıza girdi.

Günümüzde bu oyunda yapılan turnuvalar genelde mobil üzerinden yapılıyor. Oynaması telefonda zor gibi dursa da aslında oyuna alıştığınızda karşınıza çok ilgi çekici ve heyecanlı birçok seçenek çıkıyor. Yaş sınırı olmadan milyonlarca insan bu oyunlar dünya üzerinden telefondan oynuyor.

Gelecekte mobil online oyunlara ilginin daha da artması bekleniyor. Büyük ekranlı cihazlar, güçlü işletim sistemleri sayesinde saatlerce mobil cihazlar üzerinden oyun oynanmasına imkan sağlanmış oluyor. Bu sebeple gelecek yıllarda ve 2021’de mobilin büyük bir alan kaplaması bekleniyor.

  • E-Spor Takımları Gelenekten Uzaklaşıyor

E-spor oyunlarının sayısının artması ve ilginin beklenenden hızlı artması sebebiyle bu alanda takım kuran çok sayıda kulüp ve firma bulunuyor. Büyük sponsorluk anlaşmaları imzalanıyor ve milyonlarca dolaylık turnuvalar düzenleniyor.

Genelde klasik sporlarda takımlar daha gelenekçi hareket etmeyi tercih ediyor. Ancak bu sporda bunu yapmak adeta kendi topuğunuza sıkmak oluyor. Dünya üzerinde ki birçok e-spor takımı da gelenekselleşmeye uygun hareket etmek yerine, tam aksine çok hızlı ve ilgi çekici alanlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

  • E-spor Bir Yaşam Tarzı Olarak Görülüyor

Futbol oyununu profesyonel bir şekilde icra eden bir insan, başarılı olmak istiyorsa bu oyunu hayatının merkezi yapması gerekiyor. Günümüzde e-spor içinde aynı durum geçerlidir. Milyonlarca insan saatlerce bir ekrana bakarak, oynadığı oyunu daha iyi oynamak ve en iyisi olmak için mücadele veriyor.

Bu da beraberinde e-spor’un bir eğlence noktası olmasından çok, hayatın merkezi, yaşam tarzı olarak benimsenmesine neden oluyor. League of Legens oynayan bir oyuncu, sezon açıldığında haftada 2 gün karşılaşma oynasa da bu oyun için her gün 8 saate yakın antrenman maçı oynuyor. Bunun gibi birçok olması ona yönelik içerik çalışmaları yapılmasına ve marketin ürünlerinin çıkmasına neden oluyor.

  • Online Sitelerde Yer Alıyor

E-Spor sadece normal bir şekilde ilerlemiyor. Her alanda, her konuda ve her yerde bu sporlar kendilerine yer açıyor. Paribahis gibi global anlamda hizmet veren sitelerin kategorilerinde ülkemizde popüler olan birçok e-spor yer alıyor.

Bu konuda giderek ilginin artması ve insanların oyunları yakından takip etmeleri, rahatça icra edebiliyor olmaları bu anlamda sistemin en ilgi çekici noktalarından birisi haline getiriyor. Tek yapmanız gerekense beğendiğiniz noktalarda bu oyunlar için bir seçeneğin olması olarak kabul ediliyor.

 

  • Geleneksel Sporlar E-spora İhtiyaç Duyacak

2019 yılında dünyayı etkisi altına alan ve 2021 yılında kısmen de olsa etkisinin devam ettiren Covid-19 salgını belki de en çok geleneksel spor dallarını etkiledi. Her ne kadar futbol, basketbol, tenis gibi sporlar yapılmaya devam etse dahi seyircisiz bir şekilde oynanması heyecandan uzak, çekici olmayan karşılaşmalarını beraberinde getirdi.

Bunun farkına varan spor takımları gelirlerinin büyük bir kısmından vazgeçmek zorunda kaldı. Bunun içinde yeni alanlara giderek, yeni kaynaklar oluşturmaya çalışıyorlar. Bunların başında da e-spor geliyor. Ülkemizde Fenerbahçe bu konuda ilk adımı atan ve geçtiğimiz yıl Twitter üzerinden en çok konuşulan Fenerbahçe 1907 e-Spor takımını kuran ekip olarak dikkat çekiyor.

  • Bölgesel E-Spor Etkinlikleri

Salgın insanların bir noktadan diğerine ulaşmasına engel oldu. Bununla birlikte milyonlarca insanın izlediği turnuvalar ortaya çıktı. Ülkemizde ki espor takımları dahi bir araya gelmeden, tamamen bilgisayar ve internet bağlantısı ile oyunları oynadılar.

Bir geleneksel sporda bu mümkün değilken, e-spor için bu mümkün olabiliyor. Bu da ilginin daha da artmasına ve insanların bir anda hiç beklemedikleri ortamlarda kendilerini bulabiliyor. Fiziksel şartlara çok odaklanmadan bu sporların yapılabilmesi daha çok insanın bu alana ilgi göstermesine neden olan bir başka etken olarak görülebiliyor.

2021 yılında ve hatta gelecek yıllarda bu oyunlar olan ilginin giderek daha da artacağı bekleniyor. Bunu sosyal medya sitelerinde çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Konuyla ilgisi olan, olmayan herkes bir fikir sahibi olmaya başlıyor. Bu da trendlerin artmasına, pastanın büyümesine ve pastadan pay almak isteyen şirket, insan sayısının da artmasına neden oluyor. Bu da beklenenin üzerinde büyüme gösteren bu alandan geri dönüşün de beklenenden fazla olmasını sağlıyor.

Ali Mert Gürbüz

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7.579 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım