SosyalKafa

Ilmenau Üniversitesi Cemal Aydoğan’ın Okulla İlişkisini Kesti

ilmenau_teknik_universitesi_tepkilere_cevap_verdi_h55358_d4b41

Ne olmuştu? 

Daha önce “Ilmenau Üniversitesi Cemal Aydoğan’ı Görevinden Uzaklaştırdı” başlıklı haberimizde, Şırnak’ta cesedi polis aracına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in resmini Twitter’da paylaşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak’ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü” yazmasına karşılık Ilmenau Teknik Üniversite’si öğrencisi olan Cemal Aydoğan Demirtaş’a attığı”Ne var bunda asker, polis özgürce köpek gezdiremeyecek mi?” tweeti nedeniyle üniversitesiye şikayette bulunulduğunu yazmıştık.

Facebook hesabından bir açıklama yapan üniversite yönetimi, insanlığı rencide eden bu sözlerin kendilerine mâl edilemeyeceğini belirterek soruşturma başlattıklarını açıklamış, soruşturma sonucunda söz konusu tweet’in öğrencileri tarafından atıldığının kanıtlanması halinde Aydoğan’ın hem iş akdine son verileceği hem de hakkında hukuki işlemler için gerekli adımların atılacağı belirtmişti.

6 Ekim tarihinde Ilmenau Teknik Üniversitesi, Facebook hesabından yapılan açıklama ile Cemal Aydoğan’ın soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırıldığı ifade etmişti. Üniversite söz konusu soruşturmayı 21 gün sonra, bugün, tamamladı. Okulun sitesinden yayınlanan açıklamada  şu şekilde:

“İlmenau Üniversitesi dünya kültürlerine açıktır, çalışanlarının din, dil, ırk ve cinsel yöneliminden bağımsız barış ve dayanışma içinde çalışmasına büyük değer verir ve bu temelde çalışır. Üniversite yönetimi, Twitter’da Kürtleri aşağılayacı açıklamalar yapan doktora öğrencisinin geçmişte de yine Kürtlere yönelik insan onurunu çiğneyen benzer paylaşımlar yaptığını tespit ettiğinden görevden derhal uzaklaştırılmasına karar vermiştir”

Ceren Ataş

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2.244 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım