2016 yılında özellikle mobil yatırım yapmak isteyenler için önemli tavsiyelere birlikte bakalım.

Instagram reklamları

Instagram reklamları yakın zamanda genele yayıldı, bu alanda daha çok ciddi atılımların gelmesi öngörülüyor. Reklamlarınız için Facebook’u da başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz ancak çoğu ajansın bunu Instagram pazarında harcama amacı var ve bu pazara daha çok eğilim olacağını düşünüyorum. Çoğu şirket neden bir fotoğraf paylaşım uygulamasında olması gerektiğini henüz kavramış değil.

Ulaşılmak istenen kitle Instagram’da ve o kitleye ulaşmanın en kolay yolu şu anda ücretli reklamlar. (Durum bu kadar net aslında.) Instagram’da herhangi bir paylaşımınıza link veremiyor ve kullanıcılarınızı bi yere direkt olarak çekemiyordunuz. Artık reklam platformu sayesinde bunu yapabilirsiniz. Sitenize veya uygulamanıza gönderebilirsiniz.

Mobile Video Reklamları

Mobile video reklamları hızla büyüyor. Video, hem masaüstü hem de mobilde en büyük dijital reklam formatı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Özellikle mobil, önümüzdeki bir kaç yıl içinde dijital reklam yatırımlarının en güçlü kalemi olacak. Mobil üzerinden gerçekleşen video seyretme oranları arttıkça reklamcılar da videolarda reklam spotu kapmak için birbirleri ile yarışıyorlar. 5 yıl sonra 2020 yılında masaüstüne göre mobil video reklam gelirleri üç kat daha fazla artacak ve 5 yıl içerisinde yıllık ortalama %21,9 oranında büyüyerek 2020 yılı sonunda 13,3 milyar dolara ulaşacak.

Mobil Ödeme

Mobil ödeme 2016 yılında büyük bir talep görecek. Yapılan araştırmaya göre 2019 yılına kadar mobil ödemenin 142 milyar dolara ulaşması bekleniliyor. Bununla beraber mobil ödemeler için markalaşma ve uygulamalarında büyümesi öngörülüyor.

Doğal reklamlar

Doğal reklamlar, 2016 yılında mobil pazarlamayı etkisi altına alacaktır. Şirketler ile müşteriler arasında karşılıklı güven oluşmasını ve reklamlarda daha yüksek etki yaratılmasını sağlayan doğal reklamlar gün geçtikçe güçlenecek. Amerika da medya müşterilerinin %73’ünün önceliği doğal reklam yatırımlarından oluşuyor. 2018 yılında doğal reklam harcamalarının 21 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Kişiselleştirme ve reklamlar

Teknoloji şirketlerinden en büyük dördünün (Google, Apple, Facebook ve Bing) şuan ki eğilimleri ağırlıklı olarak sanal asistan üzerine yoğunlaşmış gözüküyor. Apple’ın Siri, Google’ın Google Now, Bing’in Cortanası var ve şimdide Facebook’da Facebook M’i test ediyor. Bu şirketlerin amacı en iyi kişisel asistanı yaratmak. Haliyle sizin hakkınızda özel, kişisel bilgiler toplayıp bu verileri size özel reklamlar sunmak için dört gözle bekliyorlar.

Tek tip tasarım içeriğinin sonu

Birçok kişi mobile kullanıcı dostu uygulamalar yaparak kullanıcı deneyimini geliştireceğini konuşuyor. Bunu gözümüzde çok büyütüyoruz, bu basitçe kişilerin içeriğinizle nasıl bir etkileşim halinde olduğunu çözmenizle alakalı. Bunun için “kullanıcı deneyimi – user experience” konusu ortaya çıkıyor ve artık bu alana yatırım yapmalısınız. Bunu yapmaya başlayanlar öne geçecek ve şimdi yapmayanlar 2020 yılında pazardan silinmek üzereyken başlayacak ama çok geç olacak.

Şirketlerde uygulama isteği eğilimi

Şirketler artık web sitelerini mobil cihazlara uyum sağlamaya çalışacağına uygulamalara yönelerek hedef kitlesini de bu alanı kullanmaya teşvik ediyor. Uygulamalar sadece hoş durduğu için değil aynı zamanda kullanıcıların birçok işlemini gerçekleştirebilmesine olanak sunuyor. 2016 yılında daha çok şirketin uygulama geliştireceğini söylemek yanlış olmaz.

Mobile deneyimlerin aktarılması

Kullanıcıların cihazlarına ve kişisel bilgilerine özel kampanyalar 2016 yılında çok popüler olacak. Günümüz müşterileri kendilerinin her yerde önemsenmesini istiyor, bu yüzden ihtiyaçlarını gerçekleştirmek gerekiyor ve kendilerine kişisel alanlar yaratmamız lazım. Mobil Pazar gelecek demek ve bu nedenle kişiselleştirilmiş reklamlar sayesinde onları kendimize bağlamalıyız.

Doğal sosyal e-ticaret entegrasyonu

Sosyal ağlarda (Instagram, Pinterest, Snapchat) doğal sosyal e-ticaret entegrasyon eğilimi 2016 yılında daha da artacak. Marka ve geliştiricileri e-ticarete yeniden şekil vererek sosyal topluluklar ve perakendeciler için anlık erişim sağlanarak büyük fırsatlar yaratacaktır. Artık sosyal ağlardan çıkmadan daha kişiselleştirilmiş şekilde alışveriş deneyimi yaşayacağız ve bu de eticaretin bazı dinamiklerini değiştirecek.

Snapchat

Çoğu kişinin Snapchat’in ne kadar başarılı olduğundan haberi olduğunu sanmıyorum. Artık gençler Facebook veya Instagram kullanmıyor daha çok ebeveynler kullanıyor. Snapchat’te büyük şirketlerden biri olma yolunda ilerliyor. Bunun etkisini 2016 yılında daha çok göreceğimizi zannediyorum. Ayrıca Snapchat’in lokasyon bazlı reklamlara da başlayacağını düşünüyorum. Artık yeni yıldız Snapchat.