SosyalKafa

Avon’a Karşı Kadın Direnişi: Rujunu Sil, Sesini Yükselt #1AmaçİçinGüzellik

Avon’un Gebze deposunda çalışan (DGD-Sen) Depo ve  Liman İşçileri Sendikası üyesi 8 depo işçisi 19 Mayıs 2016 günü sendikalaşma çalışmaları gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı.

avon

İşten çıkarılan sendika üyeleri ve onlara destek olanlar bugün sabah 10.00 civarında Avon Gebze Deposu önünde basın açıklaması ve direniş çağrısında bulundular.

avon1

#1AmaçİçinGüzellik
Sosyal medyada ise Avon’un daha önce kampanyaları için kullandığı  etiketi üzerinden seslerini duyuran işçiler, eylem akışını paylaşırken Twitter kullanıcılarından da destek istediler. Kendilerine ilk destek Çerkezköy’deki depo, tekstil, plastik işçilerinden geldi.

 

avon2

 

Basın Açıklaması:
İşten Atılan Avon Depo İşçileriyle İlgili Basın Açıklaması

Bu sene kuruluşunun 130. yılını kutlayan AVON, 10 milyar dolar cirosu ile dünyanın en büyük doğrudan satış şirketi. AVON’un 100’den fazla ülkede 6 milyon “bağımsız kadın satış temsilcisi” var. AVON, bağımsız satış temsilcisi ile doğrudan satış modelini, “kadınların güçlenmesini” sağlayan otantik bir iş modeli olarak pazarlıyor. Dahası, AVON’un üretim, depolama, taşıma süreçlerinde çalışan milyonlarca kadın işçi var.

AVON pazarlama stratejisini “kadın güçlendirme” gibi toplumsal bir amaç üzerinden kurarak ve meme kanseri, aile içi şiddetle mücadele gibi sosyal sorumluluk temalarını kullanarak, fabrika içinde ve dışında cinsiyetçi bir şekilde yaptığı kadın emeği sömürüsünü pazarlama ayağında da sürdürüyor. Güçlendirdiklerini iddia ettikleri kadınlar, çalışma ve tüketim arasındaki ilişkiyi muğlaklaştıran, ürünlerin dağıtımındaki tüm riski kadına yükleyen bir sisteme dahil oluyor.

Bizler, ağır ve sağlıksız çalışma koşulları, bel, boyun, bilek eklemlerinde kaçınılmaz meslek hastalıkları, mobbing ve tacizler ile mücadele ediyoruz. 10 yıllık deneyimimize rağmen hala asgari ücret alıyoruz. Kendimize ve ailelerimize zaman ayıramıyor, fazla çalışma baskısı altında eziliyoruz. Fazla mesai yapmayı reddettiğimiz, hakkımızı aradığımız için işten atılıyoruz.

Bizler, yıllardır süren bu baskı, kötü çalışma koşulları ve güvencesizliğe karşı, sessiz kalmadık. Son olarak, işçisi olduğumuz taşeron firmanın devredilmesi ile birlikte çalışma koşullarımızı ve özlük haklarımızı geriye götürecek yeni sözleşmelere imza atmayı reddettik; adil ücret ve insanca çalışma koşulları talep ettik. Dahası birlikte, dayanışarak, örgütlü davranmaya cüret ettik. DGD-Sen sendikasına üye olduk.

19 Mayıs günü Gebze deposunda çalışan 2 kadın işçinin işten çıkarıldığı bildirildi. Deneyimli ve bazıları en iyi eleman seçilmiş, üretim hattının farklı her noktasında çalışabilecek yetenekte işçiler kapının önüne kondu. Çünkü ikiyüzlü politikalarıyla “kadınların güçlenmesini” şiar edindiğini iddia eden AVON, haklarımızı talep etmemizin ve sendikalaşmamızın önünü geçmek istiyor.

21 yıldır Türkiye pazarında olan AVON’un Türkiye’deki ilk kadın genel müdürü, firmayı diğerlerinden ayıran en önemli farkın “Dünyanın her yerinden milyonlarca kadına ve ailelerine daha iyi bir hayat olanağı kazandırması” olduğunu söylüyor. AVON yetkilileri ikiyüzlü pazarlama stratejilerini bir tarafa bıraksınlar ve bizler ve ailelerimize daha iyi bir hayat sağlayacak taleplerimize kulak versinler. Taleplerimiz;

  • İşten atmalara son verilsin
  • Atılan arkadaşlarımız işe geri alınsın
  • Sendikalaşma hakkımızın önündeki engeller kaldırılsın

“Güzeliğimiz Gücümüzden
Gücümüz Direnişten”
Avon’ndan atılan Depo İşçileri 
Depo ve Liman  İşçileri Sendikasi ( DGD-SEN)

Ceren Ataş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Peki yillarca emek vermiş aktiviten düşük diye sayfalari kapatilmiş takim öncülerinin hakkini kim ariyacak

Sosyal Medya Hesaplarımız

İçeriklerimize e-posta ile abone olabilirsiniz

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7.502 aboneye katılın

Sosyal Kafa 6. Sezon Tanıtım